NORAH JONES

Aşağa gitmek

NORAH JONES

Mesaj  Admin Bir Cuma Kas. 13, 2009 11:21 am

Norah Jones, (Geethali Norah Jones Shankar) (d. 30 Mart 1979) Hint asıllı ABD'li piyanist, Grammy Ödüllü söz yazarı ve şarkıcı.

http://www.norahjones.com/

2002'de Türk yapımcı Arif Mardin'in keşifiyle çıkardığı Come Away With Me isimli albümüyle tüm dünyada 20 milyonun üzerinde satış grafiği elde etti ve bu albümden 7 Grammy kazandı.Müzik yaşamı

Ünlü Hintli sitar sanatçısı Ravi Shankar'ın gayrimeşru kızı olarak New York'ta dünyaya gelen Jones, 5 yaşındayken kilise korolarında şarkı söylemeye başladı. Ardından piyano derslerine başlayan Jones, gençlik dönemi boyunca Billie Holiday ve Bill Evans dinledi.

15 yaşına geldiğinde annesi ile birlikte Dallas'ın merkezine taşındı. Burada Booker Washington yüksek okuluna yazıldı. Ve 16. yaşgününde ilk kez mikrofonun başına geçip, Billie Holiday'in "I'be seeing you" adlı parçasını seslendirdi.

Okumaya devam ederken 1996 yılında düzenlenen "Down Beat Student Music Awards" adlı yarışmada "En iyi caz vokalisti", "En iyi özgün kompozisyon" ödüllerini elde etti. Aynı yarışmada ertesi sene ise bir kez daha "En iyi caz vokalisti" unvanını kazandı. Daha sonra Laszlo adlı bir grupla şarkı söylemeye başladı.

Okulun ardından Teksas Üniversitesi'ne kaydoldu. İki senelik Jazz piyano eğitiminin ardından, eğitimini yarıda kesip ilk önce Greenwich kasabasına ardından Manhattan'a yerleşti. 1999 yılının Aralık ayından itibaren İlhan Erşahin'in Wax Poetic grubu ile birlikte şarkı söylemeye başladı. Daha sonra Jesse Haris, Lee Alexander ve Dan Rieser gibi müzisyenlerle kendi grubunu kurdu.

Ekim 2000'den itibaren "Blue Note Records" şirketiyle çalışmalara başlayan Jones ve grubu, 2001'de "Blue Note" ailesine katıldı.

İlk başarısını Arif Mardin imzalı "Come Away With Me" albümle sağlayan Norah Jones, Ray Charles, Dolly Parton gibi usta isimlerle çalıştı. New Orleans Jazz Festivali'nde sahne aldı. Ardından gelen ikinci albümü "Feels Like Home" ve Ray Charles'la yaptığı düetiyle, 2005 yılında Grammy'lerine 3 tane daha ekledi.

Norah Jones, şimdilerde, küçüklüğünde dinlediği Billie Holliday, Ella Fitzgerald gibi isimlerle birlikte dünyanın en iyi caz kadın vokalistlerinden biri olarak anılıyor.
avatar
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 2410
Kayıt tarihi : 01/04/08

Kullanıcı profilini gör http://muzicfe.turkforumpro.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Come Away with me

Mesaj  Admin Bir Cuma Kas. 13, 2009 11:24 am

avatar
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 2410
Kayıt tarihi : 01/04/08

Kullanıcı profilini gör http://muzicfe.turkforumpro.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sunrise

Mesaj  Admin Bir Cuma Kas. 13, 2009 11:28 amNorah Jones Sunrise Lyrics:


Sunrise, sunrise
Looks like mornin'
in your eyes
But the clocks held
9:15 for hours
Sunrise, sunrise
Couldn't tempt us if it tried
'Cause the
afternoon's already
come and gone

And I said hoo...
To you

Surprise, surprise
Couldn't find it in your eyes
But I'm sure it's
[ Find more Lyrics on www.mp3lyrics.org/BiLa ]
written all over
my face
Surprise, surprise
Never something I could hide
When I see we made
it through another
day

And I said hoo...
To you

Now good night
Throw its cover down
On me again
Ooh and if I'm right
It's the only way
To bring me back

Hoo...
To you
Hoo...
avatar
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 2410
Kayıt tarihi : 01/04/08

Kullanıcı profilini gör http://muzicfe.turkforumpro.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Ayrıntıl Biografi

Mesaj  Admin Bir C.tesi Kas. 28, 2009 10:30 am

Hint asıllı Amerikalı piyanist, söz yazarı ve caz şarkıcısı. Dünya müzik piyasasına birçok büyük isim kazandırmış olan Türk asıllı müzik prodüktörü Arif Mardin'in yapımcılığında, 2002'de çıkardığı ve 20 milyonun üzerinde bir satış rakamına ulaşan "Come Away With Me" ile hızlı bir çıkış yakalamakla kalmamış; 2003 yılı Grammy Müzik Ödülleri'nde, "Yılın Albümü" de dahil olmak üzere, farklı dallarda sekiz ödülün sahibi olmuştur.


Tam adıyla Geethali Norah Jones Shankar, unutulmaz topluluk The Beatles tarafından dünyaya tanıtılan ve sonrasında müzik sektöründe efsaneleşen Hint asıllı gitarist Ravi Shankar ile onun konserlerinin yapımcılığını yürüten Sue Jones'un birlikteliğinden, 30 Mart 1979 tarihinde, New York'ta evlilik dışı dünyaya geldi ( 16 yaşına geldiğinde mahkeme kararıyla adını, Norah Jones olarak değiştirdi). Annesi gibi müziğe olan ilgisi, henüz küçük yaşlardayken kendini göstermişti. Annesinin geniş müzik arşivi nedeniyle, genellikle dönem müzikleri yerine Billie Holiday, Bill Evans gibi isimleri dinlemeyi seviyordu. Willie Nelson ise, onun idolüydü.
Ravi Shankar'dan ayrı yaşayan Sue Jones, 1983 yılında, dört yaşındaki Norah'ı da yanına alarak Teksas eyaletine, Dallas'a yerleşti. Şarkı söylemekten çok hoşlanan Norah, beş yaşında kilise korosuna katıldı. Annesinin teşvikiyle piyano dersleri de almaya başladı ve alto saksafon çalmayı denedi. 1994 yılında, annesinin isteği üzerine şehir merkezine taşındılar. Burada, mezunlar listesinde Erykah Badu ve trompetçi Roy Hargrove gibi bazı ünlü müzisyenlerin de bulunduğu Booker T Washington adlı sanat okuluna yazıldı. Bu dönemde, Aretha Franklin ve Steve Wonder gibi caz şarkıcılarına hayranlık beslemeye başlayarak, caz müziğe eğilim gösterdi.

Ertesi yıl, oturdukları semtteki bir kafede, onaltıncı yaşgününü kutlarken ilk defa canlı performans sergiledi ve hayranı olduğu Billie Holiday şarkılarından "I'll Be Seeing You" yu seslendirdi. Bu, Norah'nın müzik kariyerinin başlangıcı oldu. İlk ödüllerini de 1996'da, öğrencilere yönelik düzenlenen Down Beat Student Müzik Ödülleri yarışmasında, "En İyi Orijinal Kompozisyon" ve "En İyi Caz Vokalisti" (1997'de ikinci kez) dallarında aldı. Aynı dönemde, caz müziğin altyapısını kullanarak rock müzik yapan Laszlo adlı bir gruba dahil oldu ve solistlik yapmaya başladı.

Lise mezuniyetinin ardından, caz piyanosu eğitimi almak için Teksas Üniversitesi'ne gitti. 1999 yazında, okula devam ederken, bir arkadaşının tatil teklifini kabul ederek, önce Greenwich kasabasına oradan da New York, Manhattan'a gitti. Buradaki müzik ve caz çevrelerini yakından tanıyınca, şehrin büyülü havasından etkilendi ve okula geri dönmeyerek buraya yerleşmeye karara aldı. Onu profesyonel müzik yaşamına kazandıran ilk isim, İlhan Erşahin oldu. 1999'un Aralık ayından itibaren, Erşahin'in Wax Poetic adlı grubuna vokal yapmaya başlayan Jones, grubun ilk albümündeki "Angels" ile "Purple Elephants" parçalarına vokal yaptı. Hatta aynı yıl, grupla birlikte Babylon'da konser vermek için İstanbul Kanatlarımın Altında'a geldi. Sonrasında gruptan ayrılıp farklı arayışlara girmiş olsa da, Wax Poetic'in ikinci albümündeki "Ghost" ve "Tell Me" parçalarına yine vokal yaptı.

2000 yılına gelindiğinde, söz yazarı ve gitarist Jesse Harris, davulcu Dan Rieser, gitarist Adam Levy ve basçı Lee Alexander ile kendi grubunu oluşturmaya karar verdi. Aynı yılın Ekim ayında Blue Note Records'la deneme çalışmalarına başlayan grup, 2001'de şirketle sözleşme imzaladı. Bu süreçte, ünlü gitarist Charlie Hunter'ın "Songs From the Analog Playground" adlı albümünde yer alan "More Than This" ile "Day Is Done" parçalarını seslendirmek için stüdyoya giren Jones'un bireysel kariyerinin önü açılmaya başlıyordu. 2001'in Mayıs ayında, "Come Away With Me" parçasının altyapı çalışmalarına, Craig Street yapımcılığında, Bearsville stüdyolarında başlayan Jones, yaz sonunda Arif Mardin'in Sorcerer Sound stüdyolarına geçti.

Dünya ve özellikle Amerika müzik piyasasına birçok ünlü ve başarılı isim kazandırmış olan Arif Mardin'in yapımcılığını üstlendiği "Come Away With Me" albümü, 2002 yılının Şubat ayında dinleyiciyle buluştu ve inanılmaz bir ilgiyle karşılaştı. "Don't Know Why" adlı hit şarkı, listelerde uzun süre zirveden inmedi. Tamamen doğal bir sound'a sahip olan sade altyapısı, hoş melodileri, pop, soul, country gibi farklı türlerdeki şarkıları ve şarkıcının buğulu sesiyle bu albüm, Jones'un büyük ve sürpriz bir çıkış yapmasını sağladığı gibi, ulaştığı başarılı satış rakamlarıyla birlikte 2003 yılı Grammy Müzik Ödülleri'ne adeta damgasını vurdu. "Yılın Albümü", "Yılın Pop Vokal Albümü", "Yılın En İyi Prodüksiyonu", "Yılın En İyi Genç Müzisyeni" ve "Don't Know Why" ile "Yılın Şarkısı" gibi 8 dalda ödüle layık görüldü. Albümün yaratıcısı Arif Mardin ise, bu albümle aynı gecede "Yılın Yapımcısı" ödülünü almaya hak kazandı.

Özellikle piyanoda öne çıkan enstrümantal yeteneği, şarkı sözü yazma ve aranje becerileri, "Come Away With Me" gibi güçlü bir parçayla birleşince, başarı kaçınılmaz görünse de; kendisi bile bu kadarını beklemiyordu. Yeteneğini 24 gibi oldukça erken bir yaşta sergileme fırsatı bulan Jones, albümün başarısının ardından uzun bir konser turnesine çıktı. Ray Charles, Dolly Parton ve Outkast gibi dev isimlerle ortak çalışmalar yürüttü. Turne devam ederken, kendi grubuyla birlikte ikinci albümü "Feels Like Home"un hemen hemen bütün şarkılarını yazdılar. 9 Şubat 2004 tarihinde, yine Blue Note Records etiketiyle müzik piyasalarına sunulan "Feels Like Home"un prodüktörlüğünü, Arif Mardin'le Jones birlikte yaptı. Albüm önce, "Sunrise" adlı çok beğenilen single ile çıkarıldı. İlk albümündeki başarısını aratmayacak kadar güçlü olan, country türündeki bu çalışma da, Jones'a, 2005 yılında üç Grammy daha getirdi ("Feels Like Home" ve Ray Charles'la düet yaptığı şarkı).

Ses yeteneğinin yanı sıra, piyano çalmaktaki hünerini de, Marian McPartland'ın 2003'de düzenlediği piyano caz konserinde, "September in the Rain" ve "I Can't Get Started" adlı parçalarla gözler önüne serdi. Ardından, aynı yılın sonlarına doğru, Tanglewood Festivali'nde yer aldı ve "Lover Man" ve "Walking My Baby Back Home" gibi parçaları çaldı. 2004 ve 2005 yıllarında ise, New Orleans Caz Festivali'nde performans gösterdi.

Norah Jones'un üçüncü albümü olan "Not Too Late", yine Blue Note Records tarafından, 30 Ocak 2007 tarihinde piyasaya sürüldü. Tüm şarkılarını Jones'un yazdığı ve düzenlediği bu albüm de dinleyiciler tarafından beğeniyle karşılandı ve bugüne kadar dünya çapında 2.2 milyonluk bir satış rakamına ulaştı.

Norah Jones, 2002 yılında çevrilen "Two Weeks Notice" filminde, piyanosuyla birlikte yer almış ve "Nearness of You" adlı şarkıyı seslendirmiştir. Norah Jones, genç yaşına rağmen imza attığı başarılarla müzik yeteneğini ortaya koymuş ve yeni jenerasyon caz müziğin en iyi bayan yorumcuları arasında gösterilmeye başlanmıştır. "Come Away With Me" adlı hit şarkısı, klasikleşecek şarkılardan biri olarak görülmektedir.
avatar
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 2410
Kayıt tarihi : 01/04/08

Kullanıcı profilini gör http://muzicfe.turkforumpro.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Şarkı sözleri

Mesaj  Admin Bir C.tesi Kas. 28, 2009 10:31 am

avatar
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 2410
Kayıt tarihi : 01/04/08

Kullanıcı profilini gör http://muzicfe.turkforumpro.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz