DAVID HELFGOTT

Aşağa gitmek

DAVID HELFGOTT

Mesaj  Admin Bir Salı Nis. 06, 2010 1:50 pm

DAVID HELFGOTT


David Helfgott (doğum 19 Mayıs 1947) Avustralyalı konçerto piyanisti. Piyanodaki ünlülüğü kadar şizoaffektif bozukluğu ile de ünlenmiştir. Dramlarla dolu yaşamı Oskar ödüllü Shine adlı filme de konu olmuştur.Biyografi
Helfgott Melbourne'de Polonya asıllı yahudi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Daha beş yaşındayken babasının öğretmenliği ile harika çocuk olarak tanınmıştır. On yaşına geldiğinde Perth'li piyano öğretmeni Frank Arndt'dan ders almış ve gerek tek gerekse de ablası Margaret ile katıldığı birkaç yerel yarışmada ödüller kazanmıştır.

Ondört yaşına geldiğinde yine Perth'li besteci James Penberthy ve yazar Katharine Susannah Prichard ABD'de müzik eğitimi alması için para toplamış ancak babası henüz bağımsız yaşamaya uygun olmadığını savunarak bu teklifi red etmiştir.

Helfgott ondokuz yaşına geldiğinde Londra, İngiltere'deki Kraliyet Müzik Koleji'ne burs kazanmış ve piyanist Cyril Smith ile üç yıl çalışmıştır.

Londra'da kaldığı süre içerisinde akıl rahatsızlığı daha da belirginleşmiştir. 1970 yılında Perth'e dönmüş ve ilk eşi Clara ile 1971'de evlenmiştir. Evliliği bittikten sonra Graylands Sinir ve Akıl Hastalıkları hastanesine yatırılmış ve on yıl süresince elektroşok da içeren psikiyatrik tedavi görmüştür.

Yeniden Doğuş
1984'de bir barda yeniden çalmaya başlayıp astrolojist Gillian Murray ile karşılaştıktan birkaç ay sonra ikinci evliliğini yapmış ve 1980ler ve 1990lar boyunca Avustralya ve Avrupa'da başarılı konçertolar çalmıştır.

Şuanki Müzik Kariyeri
Helfgott genellikle romantik müzik (Modest Mussorgsky, Sergei Rachmaninoff, Frédéric Chopin, Franz Liszt, Robert Schumann ve Nikolai Rimsky-Korsakov) seslendirmektedir.

Helfgott İstanbul da dahil olmak üzere birçok ülkede konserler vermeye devam etmektedir.
Kişisel Hayatı
David Helfgott şu an Bellingen, Yeni Güney Galler'de "The Promised Land" adlı vadide ikinci eşi Gillian ile yaşamaktadır. Konserlerini evde vermeye devam etmektedir.

Helfgott'ın kedilere, satranca, filozofiye, tenise, yüzmeye ve fit kalmaya ilgisi vardır.

İlgili Filmler
Shine (1996 - En İyi Erkek Oyuncu Akademi Ödülü Geoffrey Rush)


Ödüller
Bölge Finalisti - ABC Enstrümental ve Ses Yarışması (6 kez)
Time for Peace
Honorary Doctorate of Music. Edith Cowan Üniversitesi (Perth, batı Avustralya) - Western Australian Academy of Performing Arts (WAAPA)
26 Kasım 2006'da, David Helfgott resmi olarak Australyalı Ünlüler Yürüşüne dahil edildi.
"Dahilikle delilik arasında ince bir çizgi vardır" derler. Her dahi biraz da delidir. Ama yanılmıyorsam dahilere atfedilen bu az buçuk delilik, onların yaratıcılıklarına ve sıradışı özelliklerine gönderme niteliğinde bir iltifattır da aynı zamanda.

1947 yılının 19 mayısında Melbourne'de dünyaya gelen David Helfgott da, müziğe olan yeteneği sayesinde küçük yaşta bir dahi olarak nitelenmişti. Babası Peter Helfgott'un öğretmenliğinde beş yaşında piyano çalmayı öğrenmiş, onlu yaşlarına geldiğinde de yarışmalarda başarılar göstermeye başlamıştı bile. Ama bu geleceği parlak görünen dahi çocuğun “deliliği” ise bir iltifat değil, ne yazık ki uzun yıllar onu piyanosundan eden psikolojik bir hastalık olarak kayda geçecekti.David ve Babası Peter Helfgott
Müziğe yatkın, müzik eğitimi almak isterken buna engel olunmuş bir babanın, kendi gerçekleşmemiş isteklerini oğluna yaptırmak istemesiyle başlayan bir süreçte, babası David'i hep başarılı olmaya zorlar; başarısızlıklarında onu küçümser, sevgisinde hastalıklı, kızgınlığında cezalandırıcıdır. David'in, düyanın çalınması en zor bestelerinden biri sayılan Rachmaninoff'un 3. Piyano Konçertosu'nu çalabileceğine inanabilecek kadar gözü dönmüş baba, oğlunun Amerika'da müzik eğitimi almasına engel olur.Sevgisinde de cezasında da aşırı olan babsının bu engellemesine tepki veremeyen David, on dokuz yaşına geldiğinde Londra'daki Kraliyet Müzik Koleji'ne burs kazanınca “kapıdan çıktğında bir daha dönemeyeceği” tehdidini arkasında bırakıp İngiltere'ye gider. Orada üç yıl Cyril Smith ile çalışan David, Rach 3'ü kusursuz bir şekilde çalmak peşindedir. Sonunda 3. konçertoyu çalmayı başaracak ama üzerinde hissettiği ağır baskının sonucunda hastalığının ağırlaştığının belirtileri de görülmeye başlanacaktır.Okuldan sonra evine dönmüş, evlenmiş; ama kısa süren evliliğinden sonra şizoaffektif bozukluğu teşhisiyle on yıl tedavi göreceği Graylands Sinir ve Akıl Hastalıkları Hastanesi'ne yatırılmıştır. Tedavisi sürecinde piyano çalması yasaklanan David, hastaneden çıkıp dışarıdaki yaşama adım attığında dönen talihinin yolunda yürümekte olduğundan habersizdir.

Bir barda çalışmaya başlayıp piyanodaki ustalığıyla terar “parlamaya” başlayan David, astrolog Gillian Murray ile evlendiğinde hem hayat arkadaşını bulmuş hem de dünyanın birçok ülkesinde konserler vermeye başlamıştır. 1991 yılında “Liszt, Racmaninoff, Chopin” CD'si Avustralya ARIA Ödülüne aday gösterilir. 1996 yılında Scott Hicks'in yönettiği, baş rolünde Geofrey Rush'ın oynadığı ki bu rölüyle Oscar almıştır kendisi, David Helfgott'un hayatını anlatan Shine adlı film çekilir. Filmin gösterimiyle beaber David Helfgott adı tüm dünyada duyulur. David'in “Racmaninoff 3” CD'si, filmin saundtrack'iyle birlikte best-seller olur. 1997 yılında New York Times ve Billboard, Helfgott'u “yılın en etkili klasik müzik sanatçısı” ilan ederler. İlerleyen yıllarda David Helfgott, “Brilliantisimo”, “Brave New World”, “Helfgott Magic” gibi kayıtlarında Rachmaninoff, Liszt, Chopin, Schumann, Mussorgsky gibi sanatçıların eserlerini çalmaya devam eder.Avustralya'da eşi Gillian ile beraber mutlu bir hayat süren David Helfgott, Türkiye dahil tüm dünyada konser vermeye, insanları şaşırtan ilgisi ve yakınlığıyla el sıkmaya devam etmektedir.


avatar
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 2410
Kayıt tarihi : 01/04/08

Kullanıcı profilini gör http://muzicfe.turkforumpro.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geoffrey Rush Shine Interview

Mesaj  Admin Bir Salı Nis. 06, 2010 1:52 pm

avatar
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 2410
Kayıt tarihi : 01/04/08

Kullanıcı profilini gör http://muzicfe.turkforumpro.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz