Those Were the Days

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek

Those Were the Days

Mesaj  Admin Bir C.tesi Tem. 03, 2010 4:42 pm

Those Were the Days 1968 yılında ilk plağını dolduran Galli şarkıcı Mary Hopkin'in ünlendirdiği pop şarkıdır. Bestesinin kime ait olduğu tartışmalı olan parçanın genellikle Gene Raskin'e ait olduğu ileri sürülür. Oysa şarkı Boris Fomin'in (1900-1948) beste...lediği "Dorogoi dlinnoyu" (Дорогой длинною) (Türkçesi:Uzun bir yolda) adlı geleneksel bir Rus folk şarkısıdır ve Gene Raskin bu şarkıya baştan yeni İngilizce sözler yazarak pop türüne uyarlamıştır.[1] 1960'ların başında The Limelighters grubu şarkıyı zaten tanıtmıştı, ancak Paul McCartney'in yapımcılığında Mary Hopkin'in Ağustos 1968 tarihinde Beatles'a ait Apple plak şirketinden çıkarttığı single çok tuttu. Kısa sürede İngiltere listelerinde 1 numaraya ABD listelerinde ise 2 numaraya yükseldi. 45'lik plağın arka yüzünde ise "Turn, Turn, Turn" şarkısı yer almaktaydı. Şarkı dünya çapında popüler olunca Paul McCartney Mary Hopkin'e şarkıyı 4 dilde daha söyletti. Şarkının bu dört dildeki adları şöyleydi: İspanyolca'da Que Tiempo Tan Feliz, Almanca'da An Jenem Tag, İtalyanca'da Quelli Erano Giorni, Fransızca'da ise Le Temps Des Fleurs. Bu melodik şarkının İngilizce adı Türkçe'de "hey gidi günler" veya "neydi o günler" anlamına gelmektedir. şiir olarak türkçe'si şöyle: bir zamanlar gittiğimiz bir bar vardı bir iki kadeh yuvarlardık inceden güldüğümüzü hatırlar mısın kapı ardı büyük işlerin adamıydık ezelden arkadaş, ne güzel günlerdi gönül hiç bitmesin isterdi sonsuza bir gün ekler, dans ederdik fazladan ne seçtiysek onu yaşardık kavga edercesine koşardık gençtik çünkü ve yol alacaktık durmadan meşgul yıllar sonradan ezdi bizi yolda yaldızlı kelimelerimizi düşürdük seni o barda görsem şans eseri gülümserdik birbirimize ve derdik: (nakarat) daha bu gece barın önünde durdum eskisi gibi değildi hiçbir şey camlarda tuhaf bir yansıma gördüm gerçekten ben miydim bakan ve mey? (nakarat) tanıdık kahkahalar süzüldü kapıdan yüzünü gördüm, sesini duydum aynı kardeşim, yaşlılarız artık aklını oynatan çünkü kalbimizdeki rüyalar hala aynı.
Admin
Admin

Kullanıcı profilini gör http://muzicfe.turkforumpro.com

Mary Hopkin - Those were the days

Mesaj  Admin Bir C.tesi Tem. 03, 2010 4:43 pm

Admin
Admin

Kullanıcı profilini gör http://muzicfe.turkforumpro.com

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön